Il turco in Italia (Türklane Itaalias)

Gioachino Rossini ooper

PromFesti kümnes ooperilavastus aastal 2021, kus rollides on Klaudia Taevi nim. konkursi eelmiste aastate laureaadid.

Kõik algab sellest, et poeet Prosdocimo otsib koomilise näitemängu jaoks süžeed, tema pisut opakas sõber Geronio otsib aga ennustajat, kes teda abieluprobleemide osas nõustaks. Juhuslikult kohtuvad nad mustlastega, kelle seas on imekaunis, kuid õnnetu Zaida, kes väidetavalt on pärit Türgi haaremist…

Säärasest sündmuste jadast käivitub Rossini ooperi "Il Turco in Italia" tegevustik. Kõlab nagu jabur seebiooper? Just nii tundus ka lavastaja Andrus Vaarikule, koomilistes žantrites viie-tärni-mehele, kes otsustas selle ooperi tuua lavale täiesti originaalses, tema arvates tänapäeval ainumõeldavas võtmes, kus poeedist saab produtsent ning teistest tegelastest osalised - mängukannid tema juhitud pöörases tõsieluseriaalis.

Andrus Vaarik: “Pannes Rossini ooperi aluseks oleva jabura jandi kaasaegse massimeelelahutuse veelgi napakamasse formaati, saime endalegi üllatuseks väga elusa, vaimuka ja liigutava loo.”

Vaariku lavaversiooni võimendab kunstnik Madis Nurmsi stsenograafia. “Türklase” visuaalis on ilmselt äratundmisrõõmu neile, kes üheksakümnendate algul hinge kinni pidades “Tähekese” uue numbri ilmumist ootasid. Võrreldes kunstniku varasemate töödega näeb see lavastus välja ehk värvilisem ja rõõmsameelsem, aga muidu nagu PromFesti lavastused ikka - häbenematult seksikas, mitte dekoratiivne vaid pigem konstruktivistlik. “Trippiv Meierhold”, nagu kunstnik ise oma nägemust iseloomustab.

Originaalsele lavastuskontseptsioonile vaatamata ei ole muusikaline juht Erki Pehk pidanud muutma Rossini partituuris mitte ühtegi nooti ega sõna, kõik sobitub ideaalselt! Seega võivad autentsusest lugupidavad ooperigurmaanid kujutleda end aega kakssada seitse aastat tagasi, mil see ooper La Scalas esmaettekandele tuli ning lasta end vabalt Rossini säravast muusikast kaasa viia.

Vaatama kerglasele süžeele, nõuab Rossini bel canto stiilis ooper lauljatelt suurt meisterlikkust. Ka selles osas ei ole pidanud maestro Pehk tegema mööndusi, sest PromFesti lavastuses on peaosades noored andekad lauljad, kes kõik on rahvusvaheliselt kõrgetasemeliseks tunnustatud Klaudia Taevi nimelise konkursi laureaadid. See lavastus ongi neile auhinnaks eduka esinemise eest..

PromFesti koostööprojekt Kaunase riikliku muusikateatriga

 

Muusikaline juht ja dirigent - Erki Pehk
Lavastaja - Andrus Vaarik
Lava- ja kostüümikunstnik - Madis Nurms
Liikumisjuht - Dainius Bervingis
Valguskunstnik - Kornelija Kondratavičiūtė
Videokunstnik - Katre Sulane

Selim –
Sargis Bažbeuk-Melikjan (Armeenia)
Joris Rubinovas (Lithuania) 13.09

Donna Fiorilla –
Anna Tverdova (Ukraina)
Gabrielė Bukinė (Lithuania) 13.09

Don Geronio –
Taras Berežanski (Ukraina)
Žygimantas Galinis (Lithuania) 13.09

Don Narciso –
Juri Rostotski (Venemaa)
Mindaugas Jankauskas (Lithuania) 13.09

Prosdocimo –
Vladislav Tluštš (Ukraina)
Andrius Apšega (Leedu) (Lithuania) 13.09

Zaida –
Kamile Bonté (Leedu)
Ieva Goleckytė (Lithuania) 13.09

Kaunase riikliku muusikateatri koor ja orkester
Koormeister - Rasa Vaitkevičiūtė
Orkestri kontsertmeister - Povilas Grigas

Esitatakse itaalia keeles
Subtiitrid eesti ja inglise keeles

Esietendus 8. septembril 2021. aastal Kaunase riiklikus muusikateatris, Leedus.

Director Andrus Vaarik
Preparing the production
Intervjuu kunstnikuga Madis Nurms
Designing the production

Intervjuu muusikajuhi ja dirigendiga Erki Pehk