Klaudia Taev

1982. aastal kirjutas Estonia teatri populaarne ja rahva seas väga armastatud operetilauljanna Asta Vihandi Klaudia Taevile: “Uskuge: Teie kunagised õpilased ei unusta Teid!
Enam pole ei Taevi ega Vihandit, kuid õpilase sõnad õpetajale peavad paika."
Toomas Kuter - Pärnu Postimees, 7. aprill 2006

Klaudia Taev (1906-1985) ei olnud küll Eesti tuntuim vokaalpedagoog, kuid tema eripära mõistavad kõik, kes temaga kunagi mingil põhjusel kokku puutunud on. Paljud said oma esimesed laulutunnid just temalt; mitmed on kasvanud tunnustatud lauljateks; ja paljudele oli ta Euroopa väikelinna kultuurimajakaks.

Klaudia Taev sündis 13. aprillil 1906. aastal Kuressaares õpetajate perekonnas. Huvi laulmise ja muusika vastu tekkis tal juba lapsepõlves. Tallinna Konservatooriumis õppis ta laulmist esimese eesti soost kutselise laulja Aino Tamme käe all. Ta on õppinud ka tolleaegsete Eesti parimate õpetajate juures, nagu prantslasest Varvara Malama, kes pidas oma laulustuudiot Tallinnas, aga ka kuulsa itaalia metsosoprani Armanda Degli Abbati juures, kelle kutsus Eesti kultuuriministeerium kohalikke lauljaid õpetama, ja ka kuulsa eesti baritoni Aleksander Arderiga.

Kahjuks jäi tema lauljakarjäär lühikeseks. Haiguse tagajärjel kaotas ta hääle ning pühendas oma edasise elu teiste õpetamisele.

II maailmasõja puhkedes emigreerus Taev tollaste kunstiansamblite koosseisus Jaroslavli, kus ta oli Eesti kooride hääleseadja, alustades samal ajal tegelemist ka solistidega. Jaroslavli päevilt võtsid temalt soololaulu tunde miljoneid lummanud bariton Georg Ots ja tenor Viktor Gurjev. Neljakümnendate aastate lõpp tõi Klaudia Taevi Pärnusse. Siinse muusikaeluga jäi ta alatiselt seotuks. Õpetaja ja hääleseadja oli ta kuni elu viimase päevani, andes tunde rasket haigust trotsides. Omapärase veidrikuna oleks Taev laulma pannud ilmselt kogu linna, kui talle selleks voli oleks antud. Taevi esimesed tööaastad kulgesid Pärnu muusikakooli lauluosakonnas, mis 1948. aastal suleti, hääleseadet ja solistiõpet said temalt tollased Endla teatri opereti- ja draamanäitlejad. Töötas erinevates kohalikes kultuurikeskustes solistide ja vokaalansamblite juhendajana ning oli ka erinevate kooride vokaaltreeneriks.

Taevi panus Pärnu lauluellu on olnud fenomenaalne. Mitte keegi ei oska täpselt öelda tema õpilaste arvu, mis ulatub sadadesse, kui mitte rohkem. Tema nimi omandas Eesti muusikaelus olulise kõlapinna. Estonia teatrisse siirdusid tema õpilastena alustanud Urve Tauts, Eve Neem, Marvi Taggo, Kai Parmas, Hans Miilberg, Tiina Palmer, Ain Orav, Vladislav Horuženko ja teised, Vanemuises laulsid Silvia Vestmann ja Ivi Ervin, laulutunde võtsid Taevilt Malle Raid, Asta Vihandi, Elsa Maasik, Endel Simmermann, Peeter Kaljumäe, Varvara Jerilova, Endla Murd ja paljud teised.

Klaudia Taevi energiline ja sihikindel elu lõppes 7. juunil 1985 raske haiguse tagajärjel.

Kuigi õpetaja Taev 1985. aastal manala teele siirdus, olid tema töö viljad leidnud soodsa kasvupinnase. 1996. aasta aprillis, kui möödus 90 aastat Klaudia Taevi sünnist, toimus esimene Klaudia Taevi nimeline rahvusvaheline noorte lauljate konkurss.