PÄRNU RAHVUSVAHELINE OOPERIMUUSIKA FESTIVAL - PROMFEST
Alates 2005

(PromFesti kunstiline juht Erki Pehk)

Festival PromFest on asutatud 2005. aastal. See kasvas välja Klaudia Taevi nimelisest noorte ooperilauljate konkursist, mis toimus esmakordselt juba 1996. aastal. Konkursil edukalt esinenud lauljad ongi peamised artistid, kellega on seotud festivaliprogramm.

Iga PromFesti raames lavastatakse üks ooperilavastus. Uue ooperi pealkirja valimine sõltub konkursi eelmisest võitjast. Konkursi reeglite kohaselt on võitjal õigus nimetada ooperiroll, mida ta soovib esitada ja PromFest teeb selle unistuse teoks.

Iga-aastane ooperiproduktsioon on kahtlemata PromFesti publiku jaoks kõige huvipakkuvam festivaliüritus. Festivali fännide jaoks on põnev kaasa elada ka Klaudia Taevi konkursile ja arvata, milline uus ooper järgmisel korral ettekandele tuleb.

PromFest on välja toonud juba üheksa ooperilavastust: Verdi “Rigoletto” (2003), Rubinšteini “Deemon” (2005), Bizet' “Carmen” (2007), Massenet' “Thais” (2009), Verdi “Attila” (2011), Rimski-Korsakovi “Tsaari mõrsja” (2013), Verdi “Aida” (2015), Verdi “Traviata” (2017) ja Bellini "Kapuletid ja Montekkid" (2019).

“I Capuletti e I Montecchi” fotosessioon. 2017. aasta konkursi laureaadid – Abigail Levis (USA) ja Margarita Levtšuk (Valgevene)

Käesoleva festivali ooperilavastus, Rossini "Türklane Itaalias" on juba kümnes PromFesti ajaloos. Eelmisel Klaudia Taevi konkursil ei antud välja esimest preemiat, seetõttu valisid ooperi kaks suurepärast lauljat, kes jagasid konkrusi teist preemiat - Ukraina sopran Anna Tverdova ja Armeenia bass Sargis Bažbeuk-Melikjan. Nad esitavad vastavalt Fiorilla ja Selimi partiid.

Lisaks konkursile ja uuele ooperilavastusele toimuvad tavaliselt veel žürii esinaise meistriklass noortele lauljatele, erinevad väiksemad kontserdid ja näitused, aga ka temaatilised loengud.

Maailmakuulsatest ooperiartistidest on PromFesti külalistena Klaudia Taevi nim. konkursi žüriis osalenud sellised nimed nagu Barbara Hendricks, Irina Arhipova, Sergei Leiferkus, Aleksandr Vedernikov ja Jevgeni Nesterenko, kes on ühtlasi ka üles astunud kontserdiga. Ent ka kuulus Leedu bass Vladimiras Prudnikovas, Mariinski teatri tenor Aleksandr Dedik, Eesti legenaarne bass Mati Palm on andnud PromFesti raames oma soolokontserdid. Meistriklasse on juhendanud sellised legendid nagu Edda Moser, Dolora Zajick, Teresa Zylis-Gara, Ileana Cotrubas, Karan Armstrong ja Luana DeVol.

PromFest loodi 2005. aastal eesmärgiga avardada noorte ooperilauljate loomingulisi võimalusi, tuua Eestisse maailmataseme ooperiartiste ja kaasa aidata Eesti maine kujundamisele ooperimaailmas tutvustades Eestis kultuurituristidele ning populariseerida ooperikunsti noorema põlvkonna seas pakkudes neile kaasaegseid ooperelamusi.

Festivali korraldab MTÜ PromFest. Peamised partnerid on Endla Teater ja Kaunase Riiklik Muusikateater (Leedu).

PromFesti kunstiline juht on dirigent Erki Pehk.