PÄRNU RAHVUSVAHELINE OOPERIMUUSIKA FESTIVAL - PROMFEST

PromFesti kunstiline juht Erki Pehk dirigeerimas Pärnu Linnaorkestrit 2019. aastal

PromFest on oma sisult unikaalseim ooperimuusika festival Eestis, sest kogu festivali programm luuakse täies mahus korraldajate poolt ise, mitte ei koondata olemasolevaid projekte (lavastusi) nagu tavalises praktikas festivalide kavasid koostatakse. PromFesti raames toimub ainus rahvusvaheline noortele ooperilauljatele mõeldud konkurss Eestis, mis ka rahvusvahelises mastaabis on teadaolevatel andmetel ainus konkurss, mis pakub võitjatele võimalust täita oma unistus ning valida ooperiroll, mida ta soovib esitada järgmisel festivalil. Klaudia Taevi nim. noorte ooperilauljate konkursi, mis toimub juba aastast 1996, peapreemiaks on võitjal võimalus valida järgmise festivali ooperiproduktsioon ja enda roll selles.

Lavale jõudva ooperi uusproduktsioon on kahtlemata publiku jaoks kõige oodatum sündmus festivalirprogrammis. PromFesti lavastusi iseloomustab see, et pakume võimaluse debüteerida ooperilavastajana ühel andekal Eesti loojal, kes pole varasemalt kunagi ooperit lavastanud. Sel moel on Eesti teatriüldsus saanud mitmeid uusi andekaid ooperilavastajaid (nt Linnar Priimägi, Marko Matvere, Mati Unt, Anu Lamp, Mai Murdmaa jpt).

Seni valminud lavastuste hulka kuuluvad Verdi “Rigoletto” (2003), Rubinsteini “Deemon” (2005), Bizet’ “Carmen” (2007), Massenet’ “Thais” (2009), Verdi “Attila” (2011), Rimski-Korsakovi “Tsaari pruut” (2013), Verdi “Aida” (2015), Verdi “La Traviata” (2017), Bellini “Kapuletid ja Montekid” (2019) ja Rossini “Türklane Itaalias ” (2021). Iga uus ooperiproduktsioon luuakse noorte lauljatega, eesmärgiga pälvida ka noore publiku tähelepanu
PromFesti lavastusmeeskonna eesmärk on avardada uudse lähenemisega ooperižanri piire, luues kaasaegset publikut kõnetavaid lavastusi.

Ooperilavastuse “Kapuletid ja Montekid” fotosessioon. Fotol 2017. aasta konkursi laureaadid – Abigail Levis (USA) ja Margarita Levtšuk (Valgevene)

2023. aastal lavale jõudva Jules Massenet’ uuslavastus “Tuhkatriinu” on järjekorras üheteistkümnes ooperiproduktsioon. Nimiosa valib ja esitab eelmise Klaudia Taevi ooperilauljate konkursi (2021) võitja Zuzanna Nalewajek Poolast. Festivali raames toimuvad lisaks konkursivoorudele ja ooperi uuslavastusele ka žüriiesinaise juhendatav meistriklass, erinevad kontserdid ja näitused ning noortele lauljatele suunatud loengud.

PromFestil on üles astunud sellised maailmakuulsad ooperinimed nagu Barbara Hendricks, Irina Arkhipova, Sergey Leiferkus, Alexandr Vedernikov ja Evgeny Nesterenko. Teiste seas ka leedu bass Vladimiras Prudnikovas, Maria Teatri tenor Alexandr Dedik ja eesti legendaarne bass Mati Palm. Noortele ooperilauljatele on meistriklasse aastate jooksul läbi viinud sellised legendaarsed lauljad nagu Edda Moser, Dolora Zajick, Teresa Zylis-Gara, Ileana Cotrubas, Karan Armstrong, Luana DeVol ja Cynthia Makris.

Festivali toimumine on kunstilise juhi ja asutaja Erki Pehk ammune unistus, milles pakutakse kindlat formaati lavastajale, osalejatele võimalust julgelt unistada ning, et kogu festivali meeskonnale võimalust täita igaühe isiklikku unistust luua midagi väärtuslikku ja uut. PromFest loodi selleks, et avardada noorte ooperilauljate loomingulisi võimalusi, tuua Eestisse kõrgetasemelisi ooperiartiste ning aidata arendada Eesti mainet ooperimaailmas ning seeläbi laiendada kultuuriturismi ja meelitada nooremaid generatsioone ooperiteatrisse.

PromFest on teinud ja teeb ka edaspidi koostööd Pärnu Linnaorkestri, Endla teatri, Pärnu Kunstide Maja ja Pärnu Kontserdimajaga. PromFest on kujunenud Pärnu linna jaoks oluliseks kultuurisündmuseks, mis elavdab piirkonna kultuurielu ning pakub linnarahvale ja külalistele kõrgetasemelist ooperimuusika elamust.