PÄRNU RAHVUSVAHELINE OOPERIMUUSIKA FESTIVAL - PROMFEST
Alates 2005

(PromFesti kunstiline juht Erki Pehk)

Festival PromFest on asutatud 2005. aastal. See kasvas välja Klaudia Taevi nimelisest noorte ooperilauljate konkursist, mis toimus esmakordselt juba 1996. aastal. Konkursil edukalt esinenud lauljad ongi peamised artistid, kellega on seotud festivaliprogramm.

Iga PromFesti raames lavastatakse üks ooperilavastus. Uue ooperi pealkirja valimine sõltub konkursi eelmisest võitjast. Konkursi reeglite kohaselt on võitjal õigus nimetada ooperiroll, mida ta soovib esitada ja PromFest teeb selle unistuse teoks.

Ooperiproduktsioon on kahtlemata PromFesti publiku jaoks kõige huvipakkuvam festivaliüritus. Festivali fännide jaoks on põnev kaasa elada ka Klaudia Taevi konkursile ja arvata, milline uus ooper järgmisel korral ettekandele tuleb.

PromFest on välja toonud juba üheksa ooperilavastust: Verdi “Rigoletto” (2003), Rubinšteini “Deemon” (2005), Bizet' “Carmen” (2007), Massenet' “Thais” (2009), Verdi “Attila” (2011), Rimski-Korsakovi “Tsaari mõrsja” (2013), Verdi “Aida” (2015), Verdi “Traviata” (2017), Bellini "Kapuletid ja Montekid" (2019) ja Rossini "Türklane Itaalias" (2021).

“I Capuletti e I Montecchi” fotosessioon. 2017. aasta konkursi laureaadid – Abigail Levis (USA) ja Margarita Levtšuk (Valgevene)

PromFesti üheteistkümnenda ooperiproduktsiooni Massenet' "Tuhkatriinu" valis nimirolli esitamiseks eelmise Klaudia Taevi nim konkursi (2021) võitja, Poola metsosoprtan Zuzanna Nalewajek.

Kõrvuti konkursivoorude ja uue ooperilavastusega toimuvad festivali raames veel žürii esinaise poolt juhendatav meistriklass, näidatakse eelmiste ooperilavastuste videoid suurel ekraanil, toimuvad erinevad kontserdid ja näitused, aga ka noortele lauljatele suunatud loengud.

Maailmakuulsatest ooperiartistidest on PromFesti külalistena Klaudia Taevi nim. konkursi žüriis osalenud sellised nimed nagu Barbara Hendricks, Irina Arhipova, Sergei Leiferkus, Aleksandr Vedernikov ja Jevgeni Nesterenko, kes on ühtlasi ka üles astunud kontserdiga. Ent ka kuulus Leedu bass Vladimiras Prudnikovas, Mariinski teatri tenor Aleksandr Dedik, Eesti legenaarne bass Mati Palm on andnud PromFesti raames oma soolokontserdid. Meistriklasse on juhendanud sellised legendid nagu Edda Moser, Dolora Zajick, Teresa Zylis-Gara, Ileana Cotrubas, Karan Armstrong, Luana DeVol ja Cynthia Makris.

PromFest loodi 2005. aastal eesmärgiga avardada noorte ooperilauljate loomingulisi võimalusi, tuua Eestisse maailmataseme ooperiartiste ja kaasa aidata Eesti maine kujundamisele ooperimaailmas tutvustades Eestis kultuurituristidele ning populariseerida ooperikunsti noorema põlvkonna seas pakkudes neile kaasaegseid ooperelamusi.

Festivali korraldab MTÜ PromFest. Peamised partnerid on Endla Teater ja Kaunase Riiklik Muusikateater (Leedu).

PromFesti kunstiline juht on dirigent Erki Pehk.