Gioacchino Rossini’s comic opera in two acts

Esitatakse itaalia keeles, eesti- ja inglisekeelsete subtiitritega

Duration 2 hours 30 minutes

PromFesti ooperilavastus, kus peaosades on Klaudia Taevi nim. noorte ooperilauljate konkursi parimad läbi aegade.
Lavastus valmib koostööd Kaunase Riikliku Muusikateatriga (Leedu)

LAVASTUSMEESKOND

Muusikaline juht ja dirigent - Erki Pehk
Lavastaja - Andrus Vaarik (Endla Teater)
Set and costume designer – Madis Nurms
Liikumisjuht - Dainius Bervingis (Kaunas)
Koormeister - Rasa Vaitkevičiūtė (Kaunas)
Valguskunstnik -
Kornelija Kondratavičiūtė (Kaunas)
Videokunstnik - Katre Sulane

OSATÄITJAD

Selim – Sargis Bažbeuk-Melikjan (bass, Armenia)
Donna Fiorilla – Anna Tverdova (soprano, Ukraine)
Don Geronio – Taras Berežanski (bass, Ukraine)
Don Narciso – Yuri Rostotsky (tenor, Russia)
Prosdocimo – Vladislav Tlushch (baritone, Ukraine)
Zaida – Kamile Bonté (sopran, Leedu)

Kaunase Riikliku Muusikateatri koor ja orkester

Lavastuse esietendus - 8. septembril 2021 Kaunase Riiklikus Muusikateatris

LAVASTUSEST

Kõik algab sellest, et poeet Prosdocimo otsib koomilise näitemängu jaoks süžeed, tema pisut opakas sõber Geronio otsib aga ennustajat, kes teda abieluprobleemide osas nõustaks. Juhuslikult kohtuvad nad mustlastega, kelle seas on imekaunis, kuid õnnetu Zaida, kes väidetavalt on pärit Türgi haaremist…

Säärasest sündmuste jadast käivitub Rossini ooperi "Il Turco in Italia" tegevustik. Kõlab nagu jabur seebiooper? Just nii tundus ka lavastaja Andrus Vaarikule, koomilistes žantrites viie-tärni-mehele, kes otsustas selle ooperi tuua lavale täiesti originaalses, tema arvates tänapäeval ainumõeldavas võtmes, kus poeedist saab produtsent ning teistest tegelastest osalised - mängukannid tema juhitud pöörases tõsieluseriaalis.

Andrus Vaarik: “Pannes Rossini ooperi aluseks oleva jabura jandi kaasaegse massimeelelahutuse veelgi napakamasse formaati, saime endalegi üllatuseks väga elusa, vaimuka ja liigutava loo.”

Vaariku lavaversiooni võimendab kunstnik Madis Nurmsi stsenograafia. “Türklase” visuaalis on ilmselt äratundmisrõõmu neile, kes üheksakümnendate algul hinge kinni pidades “Tähekese” uue numbri ilmumist ootasid. Võrreldes kunstniku varasemate töödega näeb see lavastus välja ehk värvilisem ja rõõmsameelsem, aga muidu nagu PromFesti lavastused ikka - häbenematult seksikas, mitte dekoratiivne vaid pigem konstruktivistlik. “Trippiv Meierhold”, nagu kunstnik ise oma nägemust iseloomustab.

Originaalsele lavastuskontseptsioonile vaatamata ei ole muusikaline juht Erki Pehk pidanud muutma Rossini partituuris mitte ühtegi nooti ega sõna, kõik sobitub ideaalselt! Seega võivad autentsusest lugupidavad ooperigurmaanid kujutleda end aega kakssada seitse aastat tagasi, mil see ooper La Scalas esmaettekandele tuli ning lasta end vabalt Rossini säravast muusikast kaasa viia. Vaatama kerglasele süžeele, nõuab Rossini bel canto stiilis ooper lauljatelt suurt meisterlikkust. Ka selles osas ei ole pidanud maestro Pehk tegema mööndusi, sest PromFesti lavastuses on peaosades noored andekad lauljad, kes kõik on rahvusvaheliselt kõrgetasemeliseks tunnustatud Klaudia Taevi nimelise konkursi laureaadid. See lavastus ongi neile auhinnaks eduka esinemise eest.

Etendused Endla Teatris:

Pühapäev, 12. september - kell 17.00
Esmaspäev, 13. september - kell 19.00 (kinnine etendus)
Teisipäev, 14. september - kell 19.00

Lavastus jääb peale festivali Kaunase Riikliku Muusikateatri mängukavva.

september 12 @ 17:00
17:00 — 19:30 (2h 30’)

Endla Teater

Osta pilet