Gioacchino Rossini’s comic opera in two acts

Sellele etendusele pileteid ei müüda!

Välja müüdud.

Ooperilavastus valmib koostöös Kaunase riikliku muusikateatriga.

LAVASTUSMEESKOND

Muusikaline juht ja dirigent - Erki Pehk
Lavastaja - Andrus Vaarik (Endla Teater)
Stsenograafia - Madis Nurms
Liikumisjuht - Dainius Bervingis (Kaunas)
Koormeister - Rasa Vaitkevičiūtė (Kaunas)
Valguskunstnik - Kornelija Kondratavičiūtė (Kaunas MT)
Videokunstnik - Katre Sulane

OSATÄITJAD

Selim – Joris Rubinovas (Leedu)
Donna Fiorilla – Gabrielė Bukinė (Kaunas MT)
Don Geronio – Žygimantas Galinis (Kaunas MT)
Don Narciso – Mindaugas Jankauskas (Kaunas MT)
Prosdocimo – Andrius Apšega (Leedu) (Kaunas MT)
Zaida – Ieva Goleckytė (Kaunas MT)

Kaunase Riikliku Muusikateatri koor ja orkester

Lavastuse esietendus - 8. septembril 2021 Kaunase Riiklikus Muusikateatris

LAVASTUSEST

Kõik algab sellest, et poeet Prosdocimo otsib koomilise näitemängu jaoks süžeed, tema pisut opakas sõber Geronio otsib aga ennustajat, kes teda abieluprobleemide osas nõustaks. Juhuslikult kohtuvad nad mustlastega, kelle seas on imekaunis, kuid õnnetu Zaida, kes väidetavalt on pärit Türgi haaremist…

Säärasest sündmuste jadast käivitub Rossini ooperi "Il Turco in Italia" tegevustik. Kõlab nagu jabur seebiooper? Just nii tundus ka lavastaja Andrus Vaarikule, koomilistes žantrites viie-tärni-mehele, kes otsustas selle ooperi tuua lavale täiesti originaalses, tema arvates tänapäeval ainumõeldavas võtmes, kus poeedist saab produtsent ning teistest tegelastest osalised - mängukannid tema juhitud pöörases tõsieluseriaalis.

Andrus Vaarik: “Pannes Rossini ooperi aluseks oleva jabura jandi kaasaegse massimeelelahutuse veelgi napakamasse formaati, saime endalegi üllatuseks väga elusa, vaimuka ja liigutava loo.”

Vaariku lavaversiooni võimendab kunstnik Madis Nurmsi stsenograafia. “Türklase” visuaalis on ilmselt äratundmisrõõmu neile, kes üheksakümnendate algul hinge kinni pidades “Tähekese” uue numbri ilmumist ootasid. Võrreldes kunstniku varasemate töödega näeb see lavastus välja ehk värvilisem ja rõõmsameelsem, aga muidu nagu PromFesti lavastused ikka - häbenematult seksikas, mitte dekoratiivne vaid pigem konstruktivistlik. “Trippiv Meierhold”, nagu kunstnik ise oma nägemust iseloomustab.

Originaalsele lavastuskontseptsioonile vaatamata ei ole muusikaline juht Erki Pehk pidanud muutma Rossini partituuris mitte ühtegi nooti ega sõna, kõik sobitub ideaalselt! Seega võivad autentsusest lugupidavad ooperigurmaanid kujutleda end aega kakssada seitse aastat tagasi, mil see ooper La Scalas esmaettekandele tuli ning lasta end vabalt Rossini säravast muusikast kaasa viia.

Vaatama kerglasele süžeele, nõuab Rossini bel canto stiilis ooper lauljatelt suurt meisterlikkust. Ka selles osas ei ole pidanud maestro Pehk tegema mööndusi, sest PromFesti lavastuses on peaosades noored andekad lauljad, kes kõik on rahvusvaheliselt kõrgetasemeliseks tunnustatud Klaudia Taevi nimelise konkursi laureaadid. See lavastus ongi neile auhinnaks eduka esinemise eest.

Etendused Endla Teatris:

Pühapäev, 12. september - kell 17.00
Esmaspäev, 13. september - kell 19.00 (kinnine etendus)
Teisipäev, 14. september - kell 19.00

Pärast festivali jääb lavastus Kaunase Riikliku Muusikateatri mängukavva.

september 13 @ 19:00
19:00 — 21:30 (2h 30’)

Endla Teater